11.–13. ledna 2013 už po třiadvacáté proběhl v Praze populární skautský seminář ELŠ. Nabízíme ohlédnutí slovem a obrazem. A pro ty, kdo nemohli přijít, jsou zde audionahrávky jednotlivých přednášek.

„Akce, na kterou se těším celý rok. To je seminář ELŠ a letos již jeho 23. ročník.
Páteční večer jsme strávili sledováním skautského filmu Na dobré stopě a následnou diskuzí. I když se jedná o film z roku 1948, stále nám má co říci, minimálně o době, ve které byl natočen.
V sobotu ráno byl seminář zahájen oficiálně i duchovním slovem. Poté již následovaly samotné přednášky. První prof. Lubomíra Mlčocha na téma: Ekonomie a současná rodina. Naznačila nám situaci rodiny v současnosti, kdy klesá počet narozených dětí. Chvílemi mi připadalo, že přednášející apeluje především na nás v sále, aby se porodnost zvýšila. Tomu se říká výzva :-). Následovalo povídání bratra Miloše Říhy-Šípka s trochu tajemným názvem Skauting v době tekuté. Ukázalo se, že se tekutostí myslí proměnlivost doby, ve které žijeme a skautujeme. Jako se mění společnost, mění se i skauting a styl mladých lidí. Všichni známe třeba ,,skejťáky‘‘ s jejich prknem, čepicí s kšiltem a speciálními botami, ale i mi svým krojem vyjadřujeme určitý životní postoj. Program byl přerušen výborným obědem, při kterém jsme měli možnost si popovídat a případně se seznámit s ostatními. S plným žaludkem jsme se ponořili do příspěvku bratra Stanislava Balíka-Ježka Myšlenkové proudy z nichž vzešel český skauting. Myslím, že nejen pro mě bylo zajímavé zjištění, jak moc český skaut ovlivnil Sokol nebo Svobodní zednáři, jistě by to bylo na delší debatu. Pluralita versus relativismus, rozdíl mezi těmito pojmy ve smyslu postoje vůči názorům druhých, když je náš názor třeba odlišný, nám přiblížil bratr Jan Regner.

Odpolední přednáškový program zakončil bratr Marek Vácha-Orko s tématem Etika a ochrana přírody. Dynamická přednáška s překvapivými zjištěními, nakolik nepatrné události v našem životě mohou ovlivnit život několika dalších generací. Plni nových informací jsme se odebrali do jídelny na Minewakanův vyhlášený guláš a další část semináře. Bratr Slavomil Janov-Nashville uvedl povídání o nejstarším českém skautském oddíle s nepřerušenou činností, tedy o známé pražské Dvojce, která letos oslaví 100 let. Vzal si na pomoc několik hostů, bratra Romana Šantoru- Boba, který mluvil o vzniku a nejstarší historii oddílu. Vyslechli jsme vyprávění zástupců několika generací Dvojky od dob Jaroslava Foglara až po současnost, které bylo zakončeno známým oddílovým pokřikem. Sobotní večer završilo setkání kruhu Ekumenické lesní školy, na který letos mohli všichni účastníci, čehož jsme samozřejmě využili :-). Poslechli jsme si hodnocení uplynulého ročníku i plány do budoucna. Zábavnou tečku za nabitým dnem zajistilo několik absolventů lesní školy a jejich zpěv písně Přátelství, poté jsme se rozešli do noční Prahy.
Neděli jsme začali tradiční bohoslužbou, kterou sloužil bratr skaut a biskup František Radkovský. Pro mě tato mše má vždy takovou zvláštní atmosféru, kterou asi vytváří skautské kroje všude okolo, které nás spojují stejně jako víra. Po snídani (kdo čekal buchty, byl zklamán, ale i párky byly dobré) pokračoval program opět přednáškami. Bratr Petr Beránek-Vlk a jeho referát Mýtus jménem Baden-Powell nám ukázal, že i zakladatel skautingu byl jenom člověk a některé legendy o něm jsou opravdu jenom vymyšlené. Posledním hostem byl bratr Jiří Stránský s tématem Skauti a komunismus. Při jeho vyprávění jsem si uvědomila, jak jsem vděčná za to, že máme svobodu a nemusíme se skrývat a vlastně, že se může uskutečňovat i toto naše setkávání. Při písni Lilie skautská, mně vlhly oči a myslím, že nejenom mně. Dej Bůh, aby se takové doby již nikdy nevrátily.
Seminář jsme zakončili kruhem, co nikde nezačíná ani nekončí. Společně jsme zazpívali hymnu lesních škol a Svatováclavský chorál, ten krásný pocit u srdce vám ani popisovat nebudu, kdo nezažil, stejně nepochopí.
Letos se nás v Salesiánském divadle sešlo 330. A co vy? Byli jste také mezi námi? Jestli ne, tak si, stejně jako já, už teď poznamenejte datum 10. – 12. 1. 2014, ať příští rok můžete tuto skvělou akci prožít také :-).“
Kateřina Šípková – Rex

Audionahrávky jednotlivých přednášek najdete v sekci „Knihovna“ přímo na těchto stránkách

Fotky z aparátů Rysa a Vendyho: