10. – 12. ledna 2020 v Praze,

v sobotu v Městské knihovně v Praze,

v pátek a v neděli na Katolické teologické
fakultě Univerzity Karlovy

Srdečně vás zveme na jubilejní 30. ročník tradičního semináře Ekumenické lesní školy, který se koná pod záštitou Skautského institutu a Městské knihovny v Praze. Jeho ústředním tématem je „Demokracie“.

Prostřednictvím formuláře, který najdete níže na této stránce, se můžete registrovat jako účastníci a rezervovat si místo na spaní. Registrujte se prosím i v případě, že o přenocování nemáte zájem nebo přijdete jen na část semináře. Registrace totiž výrazně urychlí a usnadní vaše odbavení při příchodu. Ubytování můžete rezervovat do neděle 5. ledna 2020.

Katolická teologická fakulta se nachází v pražských Dejvicích, 7 minut chůze od stanice metra A Dejvická. Městskou knihovnu najdete v centru Prahy na Mariánském náměstí, 5 minut od stanice metra A Staroměstská (3 stanice z Dejvické). Pro více informací o místech, kde se letošní seminář koná, nalistujte mapy níže.

Program semináře na téma „Demokracie“

Finální podobu programu a organizační informace zašleme všem registrovaným v dostatečném předstihu také e-mailem.

Pátek 10. ledna 2020 (na Katolické teologické fakultě)

• 18.00 zahájení registrace a ubytování účastníků
  • 19.30 setkání s osobností českého skautingu: Jiří Zajíc – Edy
    Beseda s dlouholetým vedoucím Odboru duchovní výchovy Junáka, skautským instruktorem a autorem textů s duchovní a pedagogickou tematikou.
  • poté setkání kruhu Ekumenické lesní školy

Sobota 11. ledna 2020 (v Městské knihovně v Praze)

• 8.30 Vojtěch Eliáš – O‘Kim: duchovní úvod
  • 9.00 Alexandr Flek: Překračovat hranice
    Evangelický teolog, kazatel a překladatel Bible nabízí zamyšlení nad překonáváním kulturních, etnických a náboženských bariér. Doprovodí jej čtením příběhů z Parabible i vlastními zkušenostmi s překračováním hranic.
  • 11.00 Vězeňská kapela Wsedě s Petrem Čtvrtníčkem: koncert a beseda
    S kuřimskou kapelou složenou z vězňů si zabubnuje herec Petr Čtvrtníček. Součástí vystoupení bude beseda s účinkujícími a zaměstnanci věznice.
  • 14.00 Martin C. Putna: Věčný fašismus? Duchovní demokracie?
    Literární historik a kritik, překladatel a vysokoškolský pedagog pohovoří o společensko-náboženských dilematech, která nás provázejí už nějaké to století.
  • 15.45 Jan Kysela: 100 let od přijetí ústavy Československé republiky
    Ústavní právník a odborník v oboru státovědy a politologie působící na Právnické fakultě Univerzity Karlovy promluví o ústavnosti, stavu ústavních institucí v ČR, útocích na ně a jejich možné obraně.
  • 17.30 Olga Malířová Špátová: Tajemství dokumentaristiky
    Setkání s autorkou dokumentů o písničkářce Radůze, zpěváku Karlu Gottovi, stavbě nové Národní knihovny od Jana Kaplického nebo nejnovějšího snímku s názvem Jednou skautem – navždy skautem.
  • od 20.00 neformální setkání na Skautském institutu
    (pro zájemce, otevřeno do 22.00)
  • 20.00 prohlídka centra Prahy
    komentovaná prohlídka pražských pamětihodností s bratrem Koalou (pro zájemce, cca 90 minut)

Neděle 12. ledna 2020 (na Katolické teologické fakultě)

• 9.30 mše svatá v kostele sv. Vojtěcha v areálu Katolické teologické fakulty
  • 10.45 David Rožek – Doktor: Terorismus a radikalizace – aktuální situace v ČR a EU
    Bezpečnostní expert přijde diskutovat na téma radikalizace, která terorismu předchází, o druzích a typech terorismu i o prevenci a boji proti těmto společnost ohrožujícím jevům.
  • 12.30 Slavomil Janov – Nashville:
    Jaroslav Foglar – 100 let na skautské stezce (1920 – 2020)

V roce 2020 uplyne 100 let od okamžiku, kdy na skautskou stezku vykročil Jaroslava Foglar – Jestřáb. Připomeňme si jeho originální a v jistém smyslu i dramatické začátky, jejichž odkaz je patrný dodnes.
  • 13.30 zakončení semináře

Stáhnout program semináře v PDF

Místo konání semináře

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy,
Thákurova 676/3,

Pátek 10. ledna 2020
Registrace a ubytování od 18.00, večerní program
Neděle 12. ledna 2019
Mše svatá od 9.30, Program od 10.45

Městská knihovna v Praze,
Mariánské náměstí 98/1,

Sobota 11. ledna 2020
Program od 8.30 po celý den

Skautský institut,
Staroměstské nám. 4/1,

Sobota 11. ledna 2020
Neformální setkání od 20.00

Nocleh

Po předchozí registraci bude spaní možné na obě noci (z pátku na sobotu a/nebo ze soboty na neděli) v prostorách Katolické teologické fakulty. Karimatky a spacáky si vezměte s sebou.

Zájemcům o spaní na posteli doporučujeme využít služeb hostelů či hotelů v okolí, například:

Pro stravování, zejména sobotní oběd a večeři, chystáme přehled doporučených restaurací v okolí Městské knihovny i s orientačními cenami.

• Cena za přespání činí 60 Kč za osobu a noc (na zemi ve vlastním spacáku)
  • Vstupné je 90 Kč na celou akci (i při částečné účasti) pro členy Junáka, pro ostatní 120 Kč
  • Platba možná jen v hotovosti při příchodu na seminář.

Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.

Osobní údaje
Rodné číslo

Rodné číslo potřebujeme k registraci ve skautském informačním systému. Prosíme vyplňte pouze v případě, že jste členem Junáka.

Chci se zúčastnit

Spaní je zajištěno na zemi ve vlastních spacácích.

Prohlídka Prahy v sobotu večer 11.1.2020
Poznámka
Odesláním registrace souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů za účelem organizace semináře ELŠ a se zasíláním informací o ELŠ a akcích ELŠ.