4. – 6. ledna 2019 v Praze,

v sobotu v Salesiánském divadle,

v neděli ve Skautském institutu

Srdečně vás zveme na 29. ročník tradičního semináře Ekumenické lesní školy, který se koná pod záštitou Skautského institutu a jehož ústředním tématem je „Třicet let svobody“.

Prostřednictvím formuláře, který najdete níže na této stránce, se můžete registrovat jako účastníci, rezervovat si jídlo či místo na spaní. Registrujte se prosím i v případě, že o jídlo či přenocování nemáte zájem nebo přijdete jen na část semináře. Registrace totiž výrazně urychlí a usnadní vaše odbavení při příchodu. Jídlo a ubytování můžete rezervovat do neděle 30. prosince 2018.

V pátek a v sobotu bude vstup na seminář možný i bez předchodí registrace. Pro zajištění účasti na nedělním programu po mši svaté vám nicméně s ohledem na omezenou kapacitu prostor ve Skautském Institutu doporučujeme provést včasnou rezervaci.

Program semináře „Třicet let svobody“

Program a organizační informace zašleme všem registrovaným v dostatečném předstihu také e-mailem.

Pátek, 4. ledna 2019 (v Salesiánském divadle)

• 18.00 zahájení registrace a ubytování účastníků
  • 19.30 Eduard Marek – Hroznýš: Nebyl den jako druhý
    Dlouholetý skaut, člen třetího odboje, spoluzakladatel protikomunistické skupiny DEB (pojmenované podle dr. Edvarda Beneše) a politický vězeň vypráví o svém životě.
  • poté setkání kruhu Ekumenické lesní školy

Sobota, 5. ledna 2019 (v Salesiánském divadle)

• 8.30 zahájení semináře a duchovní úvod
  • 9.00 Jiřina Šiklová: Rozdělená společnost
    Socioložka a publicistka reflektuje cestu naší společnosti od sametové revoluce až do současnosti. Které aspekty pro ni byly určující a jakým způsobem?
  • 11.00 Jindřich Šídlo: Novinář jako veřejný nepřítel
    Politický komentátor hodnotí aktuální situaci vyznačující se čím dál rozšířenějším zpochybňováním nezávislosti médií a útoky na novináře. Jaké to má důsledky? Jak z toho ven?
  • 14.30 Jiří Drahoš: Od vědy k politice
    Vědec a senátor se ohlíží za tím, co jej přimělo opustit chemickou laboratoř a přivedlo ho až ke kandidatuře na post nejvyššího ústavního činitele České republiky.
  • 16.30 Tomáš Řehák – Špalek: Motivace
    Dlouholetý činovník Junáka a ředitel Městské knihovny v Praze učí vedení lidí a personalistiku na vysoké škole, na různých profesních a samozřejmě na skautských kurzech. Nejčastější otázka, kterou mu studenti a účastníci kladou, zní: „Jak mám lidi motivovat?“ Odpověď na tuto otázku bude asi pro leckoho velkým překvapením.
  • 19.30 promítání dobových záznamů z demonstrací v lednu 1989, tzv. Palachova týdne
  • poté Jakub Železný: Prožívání Palachova týdne (cca ve 20.00)
    Novinář a moderátor vzpomíná na lednové události roku 1989, během kterých byl jako jeden z demonstrantů zatčen a které z osobního hlediska dodnes považuje za iniciační záležitost.

Neděle, 6. ledna 2019 (mše v Týnském chrámu, poté program ve Skautském institutu)

• 9.30 mše svatá v kostele Matky Boží před Týnem („Týnský chrám“)

V neděli si můžete zvolit program podle svých preferencí, přednášky budou probíhat souběžně.

• 11.00 Ondřej Boháč – Vořech: Byrokracie
    Ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy hodnotí efektivnost veřejné správy České republiky. Co se daří? Co lze dělat lépe? Jak na to?
  • 11.00 Tomáš Drábek – Dráb: Československá legie v Rusku 1914-1920
    Student a čerstvý držitel prestižního ocenění Česká hlavička v oblasti humanitních věd přijde povídat o tématu, kterému se dlouhodobě věnuje.
  • 13.00 zakončení semináře

Stáhnout program semináře v PDF

Počet míst na nedělní přednášky ve Skautském institutu je z kapacitních důvodů omezen na 140. Nezapomeňte si proto své místo včas rezervovat.

V průběhu semináře se můžete těšit také na již tradiční doprovodný program, jako je kavárna, ulička skautských prodejců, výstava Čeští skauti v USA nebo antikvariát (přineste pro vás nepotřebné knížky se skautskou tématikou a odneste si jiné).

Místa konání semináře

Salesiánské divadlo,
Kobyliské náměstí 640/11,

pátek 4. ledna 2019
Registrace a ubytování od 18.00, večerní program
sobota 5. ledna 2019
Program od 8.30 po celý den

Kostel Matky Boží před Týnem,
Staroměstské nám.,

neděle 6. ledna 2019
Mše svatá od 9.30

Skautský institut,
Staroměstské nám. 4/1,

neděle 6. ledna 2019
Program po mši

Strava a nocleh

Sobotní oběd a večeři budeme zajišťovat v restauracích v okolí divadla. Podrobnosti včetně ceny upřesníme na základě předběžného zájmu registrovaných účastníků. Ostatní stravu si prosím zajistěte ze svých zásob.

Spaní bude možné, opět po předchozí registraci, obě noci (z pátku na sobotu, i ze soboty na neděli) v prostorách Salesiánského centra. Karimatky a spacáky si vezměte s sebou. Omezený počet postelí je k dispozici pro seniory či účastníky, kteří s ohledem na zdravotní stav nemohou spát na zemi.

• Cena za přespání činí paušálně 60 Kč za osobu a noc.
  • Vstupné je 90 Kč na celou akci, i při částečné účasti.
  • Platna možná jen v hotovosti při příchodu na seminář.

Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.

Osobní údaje
Rodné číslo

Rodné číslo potřebujeme k registraci ve skautském informačním systému.

Chci se zúčastnit
Ubytování

Spaní je zajištěno v tělocvičně na zemi ve vlastních spacácích. Omezený počet postelí je k dispozici pro seniory či účastníky, kteří s ohledem na zdravotní stav nemohou spát na zemi.

Stravování

Jídlo budeme domlouvat v okolních restauracích. Podrobnosti včetně ceny zašleme později. Prosím označte níže předběžný zájem.

Poznámka
Odesláním registrace souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů za účelem organizace semináře ELŠ a se zasíláním informací o ELŠ a akcích ELŠ.